Nefes Darlığı Tedavi Yöntemleri

Nefes darlığı başka bir hastalık neticesinde oluşabileceği gibi kendi başında bir hastalık olabilir. Nefes darlığının belirtilerin görüldüğü yerler genel olarak yürüme, koşma ve egzersiz sırasındadır. Vücuttaki oksijen seviyesinin düşmesiyle nefes darlığı meydana çıkar. Bunlara örnek olarak Astım, ramotolojik hastalıklar, tiroit hormon bozukluğu, kalp hastalıkları, KOAH, kalp yetmezliği gibi hastalıklardır. Bu hastalıklar insanların günlük yaşantılarını kısıtlar, egzersiz yapmakta zorlanır ve yaşam kalitesinde düşüş olur. Bütün hastalıklara iyi gelecek tedavi yöntemlerinden biri Pulmoner Rehabilitasyon programıdır. Bu programı doktorun tavsiye ettiği şekilde uygulanırsa olumlu sonuçlar alınabilir.Hastanın tedavi olabilmesi için başlangıç olarak hastalığın ne olduğu hakkında kesin bir teşhis konulmalıdır. Tedavi şekli ortaya çıkan hastalığa göre değişir. Bu hastalıkların geneli solunum yolu hastalıkları olduğu için kalabalık ortamlardan uzak tutulmalıdır. Çünkü hastanın temiz oksijen solumaya ihtiyacı vardır. Bu yüzden genelde göğüs hastalıkları ile ilgili hastaneler ormanlık ve yeşilliğin çok olduğu alanlara yapılmıştır. Bunun devamında hasta sigara içiyorsa bırakması tavsiye edilir ve sigara içilen ortamlardan uzak durması söylenir. Hastanın morali yüksek tutulmalı ve grip hastalığına karşı grip aşısı olmalıdır. Hastanın bulunduğu ortamda tozu tutan eşyaların hiçbiri bulunmamalıdır ve haşerelerin bulunmadığı bir ortam olmalıdır. Eğer aşırı kilonuz var ise uygun diyet ile ve egzersizlerle vermeye çalışmalısınız.

Sağlınıza dikkat etmelisiniz. Belirli yüksekliklerden fazlasına çıkmakla efor sarf etmeyiniz. Nefesinizi açabilecek doğal yöntemleri de denemeniz sizi rahatlatacaktır. Keçiboynuzu nefes darlığı hastalıklarında en yaygın kullanılan faydalı bitkilerden başında gelir. Örneğin süt nefes darlığı ve öksüre faydalı olur. Bal nefes darlığı için faydalı bir ilaçtır. Uzandığınızda bir kaç yastık koyarak başınız yüksekte yatmak, sandalyede otururken dik oturmak, kendinizi rahat hissedecek şekilde düz sırt üstü yatmak gibi yöntemler günlük yaşantınızı kolaylaştırabilir. Nefes alma verme kasları çok iyi çalışmıyor ise solunum destek cihazı verilmektedir. Baston ve tekerlekli sandalye ile destek alarak fiziksel aktivitelerinizi kolaylaştırabilirsiniz. Dinlenirken veya uyurken vücudunuzun dik duruşu akciğerlerinizin genişlemesini sağlayabilir.

Herhangi bir hastalıkta nefes darlığı atağını tetiklemeyecek koşulları sağlamak gerekir. Enfeksiyonlardan mümkün olduğunca uzak durulmalıdır. Kaygı ve endişeyi azaltarak nefes darlığı önlenebilir. Bütün bunların yanında ilaç tedavisine başlaması gerekmektedir. Yapılan bu yöntemlerle hasta rahatlamış olur. Kolay kolay hemen iyileşemeyeceği için doktor tamamen hastalığın ortadan kalktığını söylemeden kesinlikle tedaviyi bırakmayınız. Hastalığın tamamen ortadan kalkması halinde yasakları devam ettirmek gerekir. Çünkü tekrar sigara içmek hastalığı yine ortaya çıkarabilir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...